Szumak

Górskie uzdrowisko Szumak. Zaginiony świat wśród skalistych gór Tunkińskich Golców. Miejsce, które jeszcze długo pozostanie w swoim klimacie, ze względu na „odcięcie” od cywilizacji, choć cywilizacja i tu powoli wkracza. Chcesz go odwiedzić? Jeśli nie stać cię na wynajęcie helikoptera (na szczęście wielu nie stać) musisz poświęci parę dni aby tu dotrzeć. Prawdopodobnie na własnych nogach. Choć spotkasz wielu takich co podjeżdżają terenowym samochodem najdalej jak się da a dalej podążają na grzbiecie wynajętego wierzchowca. Czy warto w ogóle ruszyć w tą drogę?

Szumackie Źródła są naprawdę warte zobaczenia i mimo większej ilości ludzi na szlaku (nie są to oczywiście tatrzańskie czy nawet beskidzkie tłumy). Mają status uzdrowiska, choć nie jest to typowe uzdrowisko jakiego obraz przychodzi nam do głowy. Nie ma tu sanatoriów, nie ma parku zdrojowego, nie da się tu nawet dojechać drogą asfaltową.

Na obu brzegach Szumaka (rz.) rozsianych jest kilkadziesiąt źródeł mineralnych o różnym składzie i różnej temperaturze. Przy każdym źródełku znajdziemy kamień z opisem na jakie schorzenia dana woda pomaga. Niekiedy obok znajduje się rzeźba albo przedmioty związane z danym źródłem. Wśród źródeł jest i takie z wodą rodanową. Znajduje się przy nim nieduża bania, w której można zażyć kąpieli. Sporo „kuracjuszy” korzysta również z kąpieli błotnych. Na terenie Szumaka działa turbaza, a w niej sklep.

Na terenie Szumaka warto spędzić przynajmniej dwa dni, tak aby skosztować wody z każdego źródła czy skorzystać z bani. Mając więcej czasu można udać się w kilka wycieczek po okolicy. Przebywając na terenie Szumackich źródeł należy uiścić opłatę (jeśli sami nie udamy się w odpowiednie miejsce, strażnik parku wraz z wolontariuszem sami nas znajdą).

O tym jak dotrzeć oraz propozycja trasy powrotnej w kolejnych wpisach.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Szumak

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: