Wizy i inne praktyczne rady

Przed każdą podróżą człowiek szuka niezbędnych informacji związanych z wjazdem do danego kraju, przepisami w nim obowiązującymi itp. Ponieważ informacje te potrafią się dość szybko w niektórych krajach zmieniać, dlatego najlepiej sprawdzać jest je nie na blogach i forach, ale w oficjalnych źródłach, które powinny je na bieżąco aktualizować.

Dlatego przede wszystkim zachęcam do sprawdzania serwisu „Polak za granicą” prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz szukania informacji na stronach internetowych odpowiednich ambasad czy konsulatów (niekiedy formalności różnią się w zależności od siedziby placówki).

Na powyżej wskazanym portalu warto zapoznać się czy MSZ ogłosiło jakieś ostrzeżenia przed podróżą do danego kraju.

Ponadto my zawsze zgłaszamy nasz wyjazd w systemie Odyseusz, ze względu na to, że prawie zawsze organizujemy się sami (a nie przez biuro) i o naszym wyjeździe wiemy tylko my i najbliższa rodzina.

Jednak dla żądnych wiedzy od osób, które przetestowały coś na własnej skórze garść podstawowych informacji od nas.

Gruzja (stan na 2010 i 2011 rok) – wiza nie jest potrzebna, nie ma obowiązku meldunku, od 2011 roku są bezpośrednie loty z Polski do Tbilisi.

Armenia (2011) – wizę można załatwić bezpośrednio na lotnisku po przylocie (obecnie najprawdopodobniej zostało to zniesione). Od 2011 roku są bezpośrednie loty z Polski do Erewania.

Rosja (2012) – niezbędna jest wiza. Można ją załatwić osobiście w ambasadzie lub konsulacie lub za pośrednictwem biura podróży. Obowiązuje meldunek – w przypadku turystów plecakowych w Irkucku można to załatwić np. w biurze Sputnik. Próby załatwienia tej formalności na poczcie (wg informacji znalezionych w Internecie) – nie powiodły się.

Mongolia (2012) – potrzebna jest  wiza, którą można załatwić osobiście w ambasadzie lub przez biuro podróży.

Białoruś (2013) – najlepiej jest mieć wszystkie niezbędne dokumenty, nawet takie co do których nie ma potwierdzonych informacji, że są potrzebne, ale pojawiają się informacje, że gdzieniegdzie ich wymagają. Jednym słowem zbiera się tego dobra teczka. Przy dłuższych pobytach potrzebna jest wiza, którą można załatwić w ambasadzie lub konsulacie, osobiście lub poprzez biuro podróży. Potrzebny jest dokument potwierdzający cel podróży – do załatwienia poprzez biuro podróży. Ubezpieczenie o określonej min. kwocie. W przypadku podróży samochodem może przydać się międzynarodowe prawo jazdy, potrzebna jest zielona karta a najlepiej jest jechać samochodem, którego jesteśmy właścicielem.

Na terenie Białorusi istnieje obowiązek meldunkowy, który dopełniamy korzystając z hoteli i innych tego typu miejsc noclegowych. W przypadku turysty namiotowego należy się trochę nakombinować. W Grodnie, w Hostelu Grodno można załatwić meldunek na dłuższy pobyt niż obecność w danym miejscu noclegowym. Inne hotele, z których korzystaliśmy nie chciały czegoś takiego wykonać. 3 dni można podróżować bez meldunku, więc raz na ten okres trzeba gdzieś skorzystać ze zorganizowanego noclegu. Ewentualnie nocując u znajomych to oni mogą dokonać naszego meldunku (nie praktykowaliśmy).

Wietnam (2014) – niezbędna jest wiza,

Kambodża (2014) – niezbędna jest wiza, którą można załatwić na granicy. W przypadku wykupienia w Wietnamie wycieczki połączonej z dotarciem do Kambodży, przy wszystkich formalnościach związanych z przekraczaniem granicy właściwie jesteśmy prowadzeni za rączkę przez opiekuna wycieczki.

Sri Lanka (2017) – niezbędna jest rejestracja w elektronicznym systemie autoryzacji wjazdu (http://www.eta.gov.lk/slvisa/)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: