Mama KPI w podróży

Karmienie piersią jest idealnym rozwiązaniem gdy chcemy połączyć naszą pasję i pojawienie się nowego podróżnika (o czym tutaj). Kiedy na naszym pokładzie miał pojawić się nowy członek załogi było dla nas oczywiste, że i tym razem skorzystamy z tego daru, który nie tylko doskonale sprawdza się w podróży, ale również niesie wiele korzyści dla dziecka i mamy. A propozycje podróżnicze pojawiały się w naszych głowach coraz ciekawsze. Los jednak pisze różne scenariusze i niestety tym razem mocno musieliśmy zweryfikować to co jawiło nam się tak wspaniale przed oczami. Kiedy dołączył do nas Podróżnik nr 2 mama została mamą karmiącą piersią inaczej (KPI).

I jak tu podróżować będąc mamą KPI? Czy to w ogóle możliwe? A co jeśli do kompletu mamy jeszcze jedno, niewiele starsze dziecko u boku? Czy mama KPI może pójść na wycieczkę w góry?…

TAK, podróżowanie mamy KPI jest możliwe. Można wybrać się nawet na wycieczkę w góry. Jednak wymaga ono od nas jeszcze większego dostosowania się do sytuacji, a przede wszystkim dobrej organizacji. Samo bycie mamą KPI wymaga bardzo dobrej organizacji – karmienie niemowlaka, mycie i wyparzanie akcesoriów, usypianie, gotowanie czy sprzątanie domu, trzeba to wszystko pogodzić z regularnym odciąganiem mleka. Żeby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie powinno się w pierwszych miesiącach odciągać min. 8 razy na dobę, a jedno „spotkanie” z laktatorem trwa min. 15 min. W czasie naszej wycieczki powinniśmy w miarę możliwości utrzymać dotychczasowy rytm odciągania. Wybierając się w podróż musimy zatem dodatkowo przemyśleć następujące kwestie:

  • Czy odważę się odciągać pokarm poza domem? – Tak, odważyłam się. Mój pierwszy raz (nie licząc samochodu) miał miejsce w ZOO i było to jak dotychczas najtrudniejsze miejsce publiczne w jakim odciągałam mleko (dużo ludzi i mało ławek na uboczu). Dzięki wycieczkowym doświadczeniom odważyłam się później zabrać laktator na spacery z dzieciakami i wykorzystać czas na placu zabaw.
  • Jak zorganizować odciąganie pokarmu poza domem, zwłaszcza w miejscach publicznych? więcej
  • Jak uwzględnić w planie wycieczki czas i miejsce do odciągania? – Najlepiej sprawdziło nam się zsynchronizowanie odciągania z karmieniem malucha, wtedy wszystko się działo podczas jednego postoju. Oczywiście niezbędna jest tu pomoc taty.
  • Jak przechowywać i transportować pokarm w podróży? (ważne zwłaszcza w okresie upałów) – Tym sposobem w naszym turystycznym ekwipunku pojawiła się mała lodówka turystyczna i wkłady chłodzące.
  • Jak zorganizować mycie sprzętu do odciągania oraz butelek i smoczków do karmienia? – Można ograniczyć do niezbędnego minimum zabierając ze sobą zapasowe smoczki i większą ilość butelek.
  • Czy mleko z planowanych w trasie sesji z laktatorem będzie wystarczające, czy niezbędne jest zabranie zapasu z domu? A może w naszym wypadku mleka modyfikowanego? Jak zorganizować karmienie malucha w trasie? 

Bycie mamą KPI jeszcze bardziej zmienia charakter naszych podróży niż sam fakt bycia mamą. Przede wszystkim w podróży będzie dużo mniej czasu na zwiedzanie czy wędrowanie. Zanim wyruszymy w dalszą, dłuższą podróż warto sprawdzić się na krótkich wypadach, np. za miasto, do rodziny. Trzeba być też przygotowanym, że nie uda nam się naszych planów zrealizować w całości, albo nawet w połowie. Kiedy przy boku jest więcej niż jeden mały podróżnik nasze wycieczki są jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Nie mniej jednak warto trochę się „pogimnastykować”, bo pozytywna energia jaką się czerpie z podróży, a przynajmniej ja czerpię, procentuje później również podczas zmagania się z trudami macierzyńskiej codzienności w kolejnych dniach. Mama w dobrym humorze = zadowolone i w dobrym humorze dziecko.

Życzę i Wam podróżniczych przygód w nowym wydaniu. A ja z niecierpliwością czekam na czas kiedy będę mogła pozwolić sobie na rzadsze odciąganie pokarmu. To znacznie uprości nasze wyjazdy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: